Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Rajd Niemiec: Kubica nowym liderem WRC-2! Sordo wygrał wojnę z Neuvillem
Rajd Niemiec 2013

Rajd Niemiec: Kubica nowym liderem WRC-2! Sordo wygrał wojnę z Neuvillem

2013-08-25 - P. Krupka     Tagi: Rajd Niemiec, WRC, Kubica, WRC2
Dani Sordo przedłużył swoje nadzieje na pozostanie z zespołem Citroena na przyszły rok, wygrywając pierwszy raz w swojej karierze w WRC. Doświadczony Hiszpan wytrzymał ciśnienie na Power Stage i pokonał Thierry'ego Neuville'a z M-Sportu, który wypadł z trasy, ale i tak zajął drugie miejsce w Rajdzie Niemiec. Komplet punktów w WRC-2 zdobył Robert Kubica, który obronił przewagę nad Elfynem Evansem i po raz trzeci wygrał rundę w tej kategorii, przy okazji zgarniając 10 oczek do klasyfikacji WRC za doskonałe, 5 miejsce, które jest najwyższym miejscem dla polskiego kierowcy w WRC. Kubica przebił dokonania Krzysztofa Hołowczyca z Rajdu Polski 2009.
Rajd Niemiec 2013Rajd Niemiec 2013
OS 16 - Dhrontal 2 (Power Stage) (Długość OS: 24.58 km): Odcinek Power Stage wygrał Sebastien Ogier, który zagwarantował sobie trzy oczka. Dwa punkty za drugi czas na Power Stage uzyskał Dani Sordo, dorzucając do tego oczywiście 25 punktów za pierwszy triumf w karierze. Walka z Thierrym Neuvillem była wspaniała - obaj kierowcy jeszcze na 4. międzyczasie mieli taki sam wynik! Belgijski kierowca poległ jednak tuż przed metą i zwiedzał pobocze, gdzie stracił aż 50 sekund. Jedno oczko zdobył Jari-Matti Latvala, który był trzeci na mecie oesu.
Ostatecznie różnica na mecie rajdu między Sordo a Neuvillem wyniosła 53 sekundy. Udany weekend dla Citroena zamknął Mikko Hirvonen, który uzupełnił podium. Świetne czwarte miejsce zajął Martin Prokop, który nie wyróżniał się na trasie rajdu, ale pojechał bez większych problemów. Piąta pozycja Kubicy w słabszym aucie jest fantastycznym wynikiem - Polak powtórzył osiągnięcie Sebastiena Ogiera, który rok temu był właśnie 5. w Rajdzie Sardynii jadąc słabszą Skodą Fabią S2000. Jeszcze żaden polski kierowca nie był tak wysoko w historii mistrzostw WRC.
Robert Kubica przystępował do odcinka z przewagą 18 sekund nad Elfynem Evansem, ale Polak nie dysponował miękkimi oponami, lepszymi przy ewentualnym deszczu. Ten jednak nie przeszkadzał kierowcom i Kubica stracił do rywala tylko 5.3s. Na mecie Kubica przyznał, że pojawił się hałas z dyferencjału lub skrzyni, po czym kierowca przestrzelił jedno ze skrzyżowań. Udało się jednak dotrzeć do mety i zgarnąć 25 punktów, co pozwoliło na awans na prowadzenie w mistrzostwach świata WRC-2!
Drugi w WRC-2 dojechał Elfyn Evans, a trzeci Hayden Paddon. Jako czwarty ukończył rajd Sepp Wiegand. W WRC-3 zatriumfował Sebastien Chardonnet przed Keithem Croninem i Christianem Riedemannem. Już w sobotę zakończyły się zmagania w JWRC, w których zwyciężył Pontus Tiedemand. Drugi był Michael Burri, a trzeci Yeray Lemes. Za nimi znalazł się Martin Koci.
Liderem Rajdowych Mistrzostw Świata pozostał Sebastien Ogier (184 pkt.). Na samotne drugie miejsce wskoczył Thierry Neuville (109), a trzeci jest Jari-Matti Latvala (98). Kubica został nowym liderem WRC-2 (101 pkt), ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że po Rajdzie Australii straci to miejsce: wicelider Abdulaziz Al-Kuwari (93) nominował tę słabo obsadzoną rundę do startu, a Kubica w tym czasie pojedzie w Rajdzie Polski i nie będzie mógł bronić 1. pozycji.
Rajd Niemiec - klas. końcowa (czołowa 10+WRC2)