Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Rajd Finlandii - wyniki: Gronholm wyrównał rekord

Rajd Finlandii - wyniki: Gronholm wyrównał rekord

2007-08-05 - Ł. Lach     Tagi:
Najszybsi na 17 z 23 odcinków specjalnych Marcus Gronholm i Timo Rautiainen w Fordzie Focusie WRC nowej specyfikacji 07 w mistrzowskim stylu wygrali 57. Rajd Finlandii 2007. Gronholm wyrównał rekord siedmiu zwycięstw w Finlandii, należący do jego rodaka- Hannu Mikoli. W klasyfikacji mistrzostw jego przewaga nad Loebem wynosi już 13 punktów. „Jestem szczęśliwy, zdobyliśmy kolejne 10 punktów co jest dobre, ale teraz czeka nas trudny Rajd Niemiec” mówił „Bosse”.
Doskonale spisał się także drugi kierowca BP-Ford Mikko Hirvonen - „Fantastyczny rajd dla mnie, byłem w stanie trzymać tempo Gronholma i go naciskać”. Na mecie odcinków wielokrotnie meldował tylko kilka dziesiątych części sekundy później niż Gronholm. Po 360 kilometrach ścigania strata do zwycięzcy wyniosła 24 sekundy.
Trzeci był mistrz świata Sebastian Loeb. Przez cały weekend nie miał podejścia do dwójki Forda (wygrał tylko jeden OS) i musiał pogodzić się z trzecim miejscem (+1:09,9). "W Niemczech muszę się lepiej spisać. Tu w Finlandii po prostu trzeba zaakceptować to, że Finowie są szybsi. Nic nie byłem w stanie zrobić. Nie był to weekend mojego życia. Teraz będę musiał wygrać kilka rajdów." - mówił zawiedziony.
Chris Atkinson był na tym rajdzie kierowcą numer jeden w Subaru World Rally Team, na OS2 zajął czwarte miejsce i nie oddał go już do końca - „Przez półtorej dnia robiliśmy świetne czasy, to było super. Na asfalcie samochód ma być lepszy, nie mogę się doczekać”.
Po pechu Sordo i Pettera Solberga, na piąte miejsce awansował Henning Solberg. Xavier Pons może mówić o udanym debiucie w zespole SWRT. Pierwszego dnia poznawał Imprezę WRC i walczył o pierwszą dziesiątkę. Równa jazda od drugiego etapu pozwoliła mu ukończyć rajd na 6 miejscu.

Jednorazowy start w Mitsubishi Lancer WRC zaliczył v-lide JRC Urmo Aava. Źle sporządzony opis trasy uniemożliwil mu walkę z Ponsem - „Świetny wynik, nigdy bym nie uwierzył, że mogę być 7. Dziś był OK. Od Rajdu Niemiec wracam do S1600.”
Pierwsze punkty w mistrzostwach świata zdobył Mads Ostberg - tegoroczny mistrz Norwegii. Na ostatnim odcinku stracił tylny napęd w swojej Imprezie WRC ("Jechało się jak autem S1600!" i o mały włos nie dogonił go dziewiąty Guy Wilks (+7,5s.). Wilks zdemolował Focusa WRC05 po twardym lądowaniu drugiego dnia rajdu i przez całą sobotę walczył z bólem pleców i nie prowadzącym się autem. Dziesiąty był Matthew Wilson.
Michał Kościuszko pilotowany przez Macieja Szczepaniaka osiągnął życiowy wynik w mistrzostwach świata i zajął trzecie miejsce w Junior Rally Championship (wcześniej 5 w Katalonii 2006). Zdobył także pierwszy punkty w tym sezonie.

"To było szalone! Startowałem już Finlandii, ale z innym pilotem. W tym roku z Maćkiem zrobiliśmy nowy opis więc nie miałem żadnej przewagi. Wiele nauczyłem się od Jakke Honkanena. Pokazał mi jak się powinno jeździć na fińskich oesach. Mam nadzieję, że to początek serii dobrych wyników w mistrzostwach świata."
mówił Polak. W JRC wygrał Patrik Sandell w Renault Clio R3.
57. Rajd Finlandii 2007 - nieoficjalne wyniki końcowe (po OS22)