Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Nivette zwycięzcą Rajdu Dolnośląskiego
Rajd Dolnośląski

RSMP: Nivette zwycięzcą Rajdu Dolnośląskiego

2016-10-08 - G. Filiks     Tagi: RSMP, Rajd Dolnośląski, Nivette
Filip Nivette wygrał 50. Rajd Dolnośląski, przedostatnią eliminację sezonu 2016 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

To jego drugi triumf w RSMP.

Pilotowany przez Kamila Hellera kierowca czarno-pomarańczowej Skody Fabii R5 po wypracowaniu sobie blisko półminutowego prowadzenia pierwszego dnia asfaltowej imprezy w Kotlinie Kłodzkiej, drugiego pilnował tej przewagi. Nivette zwyciężył 4 z 12 odcinków specjalnych, które liczyły łącznie 160,51 kilometra. Ostatecznie wyprzedził o 44,7 sekundy najbliższego rywala. Okazał się nim triumfator poprzedniej rundy RSMP - Jakub Brzeziński (Ford Fiesta R5).

Popularny "Colin" wygrał 2 oesy, w sobotę przeskoczył w tabeli zawodów lidera klasyfikacji generalnej sezonu Grzegorza Grzyba (Skoda Fabia R5) i zachował szanse na pokonanie go w walce o tytuł. Najszybszy na trzech odcinkach Grzyb prowadził po OS4, ale na nocnym OS5 złapał kapcia. Następnie przerwał OS11, uderzając w belę słomy i raniąc kibica.

Podobną przygodę na przedostatnim odcinku miał Nivette, lecz pojechał dalej.

Przerwano również OS9. Łukasz Lewandowski (Peugeot 208 R2) w wypadku doznał urazu nogi i został przetransportowany do szpitala.
Grzyb nie miałby w ogóle podium, gdyby nie 10-sekundowa kara na Power Stage za uderzenie w szykanę dla Zbigniewa Gabrysia (Ford Fiesta R5), który także zwyciężył trzy oesy.

Power Stage rozegrane na ulicach Kłodzka i uświetnione gościnnym występem Krzysztofa Hołowczyca w Volkswagenie Polo Proto, padło łupem Brzezińskiego. Dwa punkty za drugie miejsce zdobył Nivette, jedno oczko za trzecią pozycję powędrowało do Grzyba.

Piąta lokata ogólnie przypadła Dariuszowi Polońskiemu (Peugeot 208 R2), który stracił już ponad 8 minut do zwycięzcy, ale wygrał w kategorii 2 WD i został w niej mistrzem.

Szóste miejsce wywalczył Kacper Wróblewski (Renault Clio RS R3T). To życiowy wynik dla najszybszego kierowcy klasy 3.

Siódmy był Jacek Jurecki (Peugeot 208 R2), ósmy Tomasz Gryc (Peugeot 208 R2).

Czołową dziesiątkę skompletowali najlepszy zawodnik w Open N - Artur Banasiewicz (Subaru Impreza STi R4), a także drugi w tej kategorii Mariusz Stec (Ford Fiesta Proto).

W Open 2WD wygrał Jan Chmielewski (BMW Compact F2000), w 4F - Rafał Kręcioch (Ford Fiesta R2), który jak Poloński już sięgnął po tytuł, w 4N - Tomasz Pyra (Honda Civic Type-R), w HR3 - Waldemar Janecki (BMW 318 iS E30), a w HR4 - Tomasz Orłowski (Peugeot 106 S16). Mistrzostwo w ostatniej z wymienionych klas zapewnił sobie Marcin Kurp (Honda Civic).

Przed finałową eliminacją sezonu - zaplanowanym na termin 3-5 listopada Rajdem Arłamów - w nieoficjalnej punktacji Grzyb ma 101 oczek i wyprzedza Brzezińskiego o 20. Nivette awansował z pozycji piątej na trzecią, ale już nie posiada szans na mistrzostwo.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2016 - Rajd Dolnośląski - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych (TOP 10)