Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Przed Rajdem Polski: Następcy Loeba i Ogiera
Sebastien Loeb w sezonie 2009

Przed Rajdem Polski: Następcy Loeba i Ogiera

2015-07-01 - P. Krupka     Tagi: Rajd Polski, WRC
Od 2001 roku w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA istnieje kategoria stworzona z myślą o najmłodszych, aspirujących do czołówki WRC zawodnikach. Rywalizacja wśród juniorów pomogła w rozwoju talentu wielu przyszłym zwycięzcom rajdów WRC. Pierwszym triumfatorem JWRC został Sébastien Loeb, a tytuły mistrzowskie wywalczyli między innymi Sébastien Ogier, Dani Sordo, Martin Prokop, Craig Breen czy Pontus Tidemand. Michał Kościuszko ukończył cykl JWRC w 2009 na drugim miejscu. LOTOS 72. Rajd Polski będzie 3. rundą tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów FIA. W JWRC obowiązuje limit wieku kierowców (28 lat), kalendarz składa się z tylko z wybranych rund WRC, a zawodnicy rywalizują autami przednionapędowymi. Od 2014 roku patronat nad JWRC sprawuje Citroen, więc punkty w tej kategorii można zdobywać jedynie modelem DS3 R3T. Francuska marka zapewnia również dodatkową nagrodę za mistrzostwo w postaci startów w 6 rajdach zaliczanych do cyklu WRC2 w Citroenie DS3 R5 w sezonie 2016. Aż 19 kierowców z 11 różnych krajów w tym z m.in. Francji, Włoch, Finlandii, Norwegii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Irlandii składa się na tegoroczną stawkę JWRC. W kalendarzu rozgrywek znajdują się rajdy: Monte Carlo, Portugalii, Polski, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Mistrza świata juniorów poznamy sumując punkty z 6 najlepszych rezultatów w sezonie. Zostanie również wręczony tytuł dla narodu, którego zawodnicy zdobyli najwięcej punktów.
W rozegranych do tej pory rajdach nie było mocnych na Francuza, Quentina Gilberta. 26-latek zwyciężył w otwierającym sezon Rajdzie Monte Carlo prowadząc od drugiej próby aż do samej mety. Sukces ten powtórzył w Rajdzie Portugalii i tym samym ma na swoim koncie maksimum możliwych do zdobycia punktów. Drugi w klasyfikacji generalnej jest 19-letni Norweg Ole Christian Veiby. 3. miejsce w Monte Carlo i 5. w Portugalii pozwoliły mu zebrać połowę punktów obecnego lidera. Trzeci jest Włoch Simone Tempestini z dorobkiem 20 punktów.
Sebastien Ogier w sezonie 2014Sebastien Ogier w sezonie 2014
Do LOTOS 72. Rajdu Polski zgłosiło się 9. juniorów: Simone Tempestini (Włochy), Mohamed Al-Mutawaa (ZEA), Henri Haapamaki (Finlandia), Federico Della Casa (Szwajcaria), Osian Pryce (Wielka Brytania) oraz czwórka Francuzów, Quentin Gilbert, Pierre-Louis Loubet, Jean-René Perry i Matthieu Margaillan.

Zeszłoroczny LOTOS 71. Rajd Polski przyniósł zwycięstwo w kategorii juniorów Stéphane’owi Lefebvre, który ostatecznie został mistrzem JWRC. Francuz otrzymał na ten sezon Citroena DS3 R5 i pojawi się na mazurskich szutrach w swoim piątym starcie w kategorii WRC2. Obiecujący 23-latek odniósł już zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo i liczy się w walce o mistrzowski tytuł w WRC2.

źródło: inf. prasowa rajdpolski.pl