Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Zespoły / samochody  »  Peugeot 306 Maxi

Peugeot 306 Maxi

2007-02-18 - M. Zagórny     Tagi:
Homologowany 1-ego kwietnia 1994, samochód swój pierwszy rajd zaliczył w Mistrzostwach Francji 1995 (Rajd Alzacji), a za kierownicą zasiadł Gilles Panizzi.

W mistrzostwach Świata najpierw samochód zaprezentowali kierowcy prywatni tacy jak Adruzilo Lopes czy Pierre Colard, a dopiero w roku 1997 pojawił się zespół fabryczny Peugeota. Debiutancki start (Rajd Katalonii) zakończył się bardzo dobrym wynikiem, Panizzi zajął najniższy stopień podium, a Francois Delecour dojechał na miejscu 5 (później został zdyskwalifikowany). Podobnie zakończyła się następna eliminacja Rajd Korsyki, były kierowca autobusów Delecour był już tuż za swoim kolegą z zespołu. Sezon 1998 zaczął się mało optymistycznie, lecz na mokrych i oblodzonych trasach rajdu Monte-Carlo nie należało się spodziewać oszałamiających wyników. Ponieważ występy z racji samochodu napędzanego tylko na jedną oś ograniczone były do rund asfaltowych, więc Francuzi mieli niewiele szans na pokazanie swoich możliwości. Mimo to udało się osiągnąć doskonałe 2 miejsce podczas rajdu Korsyki. Francois Delecour stracił 27 sekund do zwycięskiego Colina Mcrae w Imprezie WRC. Zespół pojawił się jeszcze tylko raz i zakończył sezon 5 miejscem Panizziego na Rajdzie San Remo. W latach następnych Peugeot 306 Maxi był obeny na odcinkach mistrzostw Świata już tylko dzięki kierowcom prywatnym, z racji budżetu nie mogącym mieć szans na walkę z najlepszymi.

Mimo bardzo małej liczby startów samochód został doskonale zapamiętany przez kibiców, szczególnie w jego charakterystycznym biało-niebiesko-czerwonym malowaniu. Do tej pory uważany jest za jeden z najlepszych samochodów z silnikiem atmosferycznym i napędem na przednią oś.
Peugeot 306 Maxi zapewnił swoim kierowcom wiele tytułów mistrzów krajowych, zarówno w kategorii F2 jak i generalnej. Mistrzostwo takimi samochodami zdobywali między innymi: Bułgar Krum Donchev, Belg Jean-Pierre Vandevauwer, Francuz Gilles Panizzi, Portuglczyk Adruzilo Lopes.

W mistrzostwach Polski mogliśmy oglądać ten samochód podczas sezonu 2004. Krzysztof Tercjak sprowadził swój egzemplarz z duńskiego Pilgaard Motorsport i wystartował w Rajdzie Elmot. Niestety na jednym z oesów samochód zakończył rajd uderzeniem w betonowy słupek i lądowaniem w strumyku.Tego samego roku na Rajdzie Polski Luca Pedersoli obalił pewne mity i udowodnił, że konstrukcja nie jest jeszcze na tyle przestarzała, żeby uniemożliwiać wygrywanie z samochodami współczesnymi.

Peugeot 306 Maxi Evo II
Peugeot 306 Maxi Evo II - Silnik
Wykonanie XU10J4, 4-cylindry, 16-zaworów, DOHC, umieszczony poprzecznie
Pojemność 1998 cc
Średnica tłoka 86 mm
Skok tłoka 86 mm
Moc 296 KM przy 8900 obr/min
Moment obrotowy 265 Nm przy 6000 obr/min
Peugeot 306 Maxi Evo II - Układ napędowy
Rodzaj stały napęd na przednią oś
Skrzynia biegów X-Track, 6 przełożeniowa
Sprzęgło węglowe trójtarczowe
Dyferencjał przedni
mechaniczny
Peugeot 306 Maxi Evo II - Zawieszenie
Przód / tył McPherson
Opony Michelin 20 x 65 x 17" (asfalt)
Felgi
Speedline 8 x 17" (asfalt)
Peugeot 306 Maxi Evo II - Hamulce
Asfalt: przód / tył Brembo, tarcze o średnicy 355 mm / 288 mm
Szuter: przód / tyłBrembo, tarcze o średnicy 300 mm / 288 mm
Peugeot 306 Maxi Evo II - Wymiary
Długość 3995 mm
Szerokość 1835 mm
Wysokość
1330 mm
Rozstaw osi 2660 mm
Waga 960kg

 




Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Peugeot 306 Maxi

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit