Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Kierowcy  »  Michał Bębenek
Michał Bębenek

Michał Bębenek

2007-04-22 - Ł. Lach     Tagi: Bębenek

Michał Bębenek regularne starty w rajdach rozpoczął w 1997, kiedy zasiadł za kierownicą kupionego od Janusza Kuliga Opla Kadetta. Pierwszym jego sukcesem było zajęcie drugiego miejsca, tuż za Leszkiem Kuzajem, w klasyfikacji generalnej Rajdu Cieszyńskiej Barbórki w 1997 roku.


W kolejnym sezonie Bębenek przesiadł się do sprowadzonego z Belgii Renault Clio Williams, którym wygrał Rajd Polski w kl. N3, a w klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski tej klasy uplasował się na drugiej pozycji, będąc jednocześnie trzecim kierowcą w kl. F2.

Rok później Bębenek zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w kl. N3 już po zaledwie pięciu eliminacjach oraz powtórzył wynik w F2. To właśnie na walce w tej klasie miał skupić się w kolejnym sezonie. Niestety, A-grupowy Renault Megane, którym startował, okazał się bardzo awaryjny, wskutek czego sezon zakończył dopiero na 5. miejscu w klasie.

W 2001 roku Bębenek rozpoczął regularne starty autem czteronapędowym w Mistrzostawach Polski. Za kierownicą Mitsubishi Lancer Evo VI zdobył tytuł Wicemistrza Polski w gr. N, wygrywając po drodze w tej grupie dwie eliminacje.


Kolejny sezon dla Michała Bębenka nie był udany. W wyniku dyskwalifikacji na pierwszej eliminacji, wypadku na drugiej oraz średnich wyników podczas kolejnych dwóch rajdów, Bębenek zdecydował się zawiesić starty, a budżet przewidziany na resztę sezonu przeznaczył na start Toyotą Corollą WRC w Rajdzie Wisły, gdzie zajął drugie miejsce.


Sezon 2003 przyniósł powtórkę sprzed dwóch lat - Bębenek, stoczył zacięty bój o mistrzostwo w gr. N z Sebastianem Fryczem, ale ostatecznie musiał zadowolić się tytułem Wicemistrza Polski w gr. N.


Po wycofaniu aut WRC z RSMP rywalizację zdominowały auta gr. N. W tej sytuacji Bębenek, startując kolejną ewolucją Lancera, powtórzył sukces z poprzedniego roku w gr. N, a także został Wicemistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, ulegając jedynie Leszkowi Kuzajowi.

W 2005 roku Bębenek za kierownicą ósmej ewolucji Lancera dość niespodziewanie wygrał pierwszą eliminację - Rajd Elmot i stał się liderem Mistrzostw Polski w klasyfikacji generalnej. Pozostał nim, aż do zakończenia ostatniej rundy - Rajdu Wawelskiego, gdzie zajął 3. miejsce, przegrywając ze Zbigniewem Gabrysiem i, co ważniejsze, Leszkiem Kuzajem, z którym walczył o tytuł mistrzowski. Ostatecznie Bębenek po raz drugi w karierze został Wicemistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, ale jednoczesnie Mistrzem Polski w gr. N.

W 2006 roku Michał Bębenek kontynuował starty w RSMP za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo IX w barwach zespołu Lotos Team Race & Rally i został drugim wicemistrzem Polski. Najbardziej udana była koncówka sezonu, kiedy Michał wygrał Rajd Nikon oraz Warszawski.

Sezon 2007 okazał się mniej udany od poprzedniego. Najlepszym wynikiem Michała Bębenka była druga pozycja na Rajdzie Lotos. W klasyfikacji sezonu kierowca z Bochnii wywalczył czwarte miejsce.

W 2008 roku Bębenek wygrał najbardziej prestiżowy rajd w Polsce: Rajd Polski, stanowiący rundę Mistrzostw Europy. Dodatkowo drugie miejsce na Rajdzie Rzeszowskim i regularna jazda pozwoliła po raz kolejny wywalczyć tytuł II wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej i wicemistrza Polski w grupie N.Sezon 2009 okazał się jednym ze słabszych w karierze Michała Bębenka. Kłopoty z samochodem i finansami pozwoliły wywalczyć tylko trzecie miejsce w Rajdzie Dolnośląskim. Pocieszeniem dla kierowcy Lancera gr.N była wygrana w klasyfikacji grupy N podczas Rajdu Polski - rundy WRC.
Michał Bębenek
Data i miejsce urodzenia 03.10.1976 Bochnia
Pilot Grzegorz Bębenek
Rajdowy debiut w RSMP
Rajd Zimowy 1998
Pierwszy sukces 1. miejsce w 1998 w klasie N-3 w Rajdzie Polski
Michał Bębenek - osiągnięcia
1998 v-ce Mistrz Polski w 1998 w klasie N-3
1999 Mistrz Polski w klasie N-3
2000 2 v-ce Mistrz Polski w klasie F-2
2001 v-ce Mistrz Polski w klasie N-4
2003 v-ce Mistrz Polski w grupie N
2004 v-ce Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej
2005 v-ce Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej i Mistrz Polski w klasie N-4
2006
2 v-ce Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej
2007
4 miejsce w klasyfikacji generalnej
2008
2 v-ce Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej i wicemistrz grupy N
2009
2 v-ce Mistrz Polski w grupie N, wygrana w grupie N podczas Rajdu Polski (WRC)

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
F1 2018 - zwiastun premierowy


źródło: Wikipedia

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Michał Bębenek