Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Gigi Galli
gigi galli

Gigi Galli

2007-03-24 - Ł. Lach     Tagi:

Początki kariery Galliego to głównie wyścigi na lodzie w 1994 roku, gdzie przygotowanym przez siebie Fiatem Uno mającym 4 koła skrętne wygrał kilka wyścigów. Następnie przez 2 lata ścigał się we Włoskim pucharze Cinquecento. W ciągu pierwszego roku startów głównie zdobywał doświadczenie, ale zaprocentowało to już w kolejnym i po wygraniu 5 z 8 rajów Galli zostałem mistrzem Pucharu Cinquecento.

Dzięki świetnym wynikom został zasypany propozycjami i ostatecznie zdecydował się na udział w Mistrzostwach Europy w Fordzie Escorcie Coswort, jednak rok 1997 okazał się kompletną katastrofą.

W większości rajdów Galli zmierzał po świetny wynik, niejednokrotnie prowadząc już od startu, jednak przeważnie w wyniku ogromnego pecha nie udawało mu się dotrzeć do mety rajdu. W 1998r. dzięki zespołowi Ralliart Italy Top Run, Galli bierze udział w Mistrzostwach Włoch i jadąc Lancerem Evo 6 gr.N wygrywa 5 rajdów i zostaje mistrzem kraju. Z wrażenia zachwyceni włoscy kibice postanawiają założyć fan club.

Przez następne dwa sezony Galli w dalszym ciągu z powodzeniem ściga Evo 6-stką. Dwa raz z rzędu wygrywa w Mistrzostwach Świata Rajd San Remo w gr.N oraz ponownie zostaje mistrzem Włoch, tym razem wygrywając już 7 rajdów w gr.N !
W 2001 roku, cztery lata po nieudanym sezonie 1997 szczęście znowu opuściło Galliego i zamiast kolejnych spektakularnych sukcesów trapiły go ciągłe awarie.

2002 rok to krótki epizod z Fiatem Punto Punto S1600. Już w otwierającym Mistrzostwa Świata Rajdzie Monte Carlo prowadził w klasie S1600 do momentu wypadnięcia sezonu. Gdy tylko nie było problemów z autem Gigi osiągał bardzo dobre wyniki i zawsze był w ścisłej czołówce. Sezon zakończył na 3 miejscu w Mistrzostwach Włoch oraz 7 w klasie JWRC w MŚ.Następnie Galli wraca do nowszego Lancera siódmej ewolucji oraz do zespołu Ralliart Italy, wygrywa kilka rund Mistrzostw Włoch, a najlepszy rezultat z pośród trzech występów w MŚ to 2 miejsce w Rajdzie Szwecji.

2004 rok to ważny punkt zwrotny w kierze Włocha. Zostaje on oficjalnym kierowcą Mitsubishi i pierwszy raz w życiu ściga się autem WRC. Z powodu niepełnego programu startów WRC w pozostałych rundach MŚ startuje Lancerem, ale wersji N-grupowej. W tej sytuacji starty w Mistrzostwach Włoch zeszły na dalszy plan. Najlepszym wynikiem było 6 miejsce w Finlandii, ale nie autem WRC tylko "eNką" !W kolejnym roku Galli pierwotnie miał dzielić drugiego Lancera WRC z Gilles Panizzim, ale ostatecznie od Rajdu Turcji, Galli startuje we wszystkich rajdach do końca sezonu. W Rajdzie Szwecji prezentuje doskonałą formę i jego zwycięstwo na szóstym odcinku rajdu jest pierwszym takim wyczynem włoskiego kierowcy po Piero Liattim w 1998r. Ostatecznie z powodu awarii skrzyni biegów Gigi traci 4 miejsce i szansę na najlepszy wynik w karierze.Dzięki startom w 13 eliminacjach 2005 roku, Galli zdołał udowodnić, że potrafi być szybki i stosunkowo wcześnie miał zapewnione miejsce jako fabryczny kierowca Mitsubishi na następny sezon.

W grudniu 2005 świat obiega szokująca wiadomość - zespół Misubishi całkowicie wycofuje się ze startów w Rajdowych Mistrzostaw Świata. W zaistniałej sytuacji Galli został "na lodzie". Z pomocą kolejny raz przyszedł Ralliart Italy, który umożliwił mu start Lancerem WRC w 2 pierwszych rajdach.Po zajęciu 4 miejsca w Szwecji nadeszło wsparcie od kolejnego sponsora. Jadąc nowym dla siebie Peugeotem 307 WRC w barwach Pirelli, Galli pierwszy raz w życiu stanął na podium rundy MŚ zajmując 3 miejsce w Rajdzie Argentyny.

W 2007 roku Gigi Galli ściga się Citroenem Xsara WRC.

 

Gigi słynie także z oddawania bardzo długich skoków rzędu 50-70 metrów na największych rajdowych hopach. Wybrane ujęcia można podziwiać na załączonych zdjęciach oraz filmie.

 

Popularność oraz wielu fanów na świecie zyskał także, gdy w internecie ukazał się film (załączony poniżej) prezentujący bardzo efektowne pokonywanie nawrotów.

Gianluigi "Gigi" Galli
Data i miejsce urodzenia 13.01.1973, Mediolan, Włochy
Zespół
prywatny Aimont Racing
Pilot Giovanni Bernacchini
Gigi Galli Statystyki WRC
Startów
54
Zwycięstw 0
Podium 1
Punktów 34
Debiut Monte Carlo 1997
Pierwsze zwycięstwo
-
Osiągnięcia 3 miejsce w Rajdzie Argentyny 2006

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Gran Turismo Sport - Porsche Taycan Turbo S w zwiastunie


źródło: gigigalli.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Gigi Galli

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit